Haber

Marmaris’te bir evde çok sayıda kedi ve köpek ölü bulundu.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde müstakil bir evde çok sayıda kedi ve köpek ölü bulundu. Gözaltına alınan ev sahibi, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi.

Armutalan Mahallesi’ndeki bir konutta çok sayıda ölü hayvan olduğunun bildirilmesi üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte belirtilen adrese gitti.

Ev sahibi HA’nın (74) ekiplere, konutta 14-15 hayvan olduğunu ve konutuna girmelerine izin vermeyeceğini söylemesi üzerine savcılık tarafından arama kararı çıkarıldı.

Karar göstererek meskene giren gruplar, içeride çok sayıda köpeğin bulunduğunu ve bunlardan bazılarının tehlikeli cins olduğunu belirledi. Durumun bildirilmesi üzerine belediye grubu hayvanları barınağa götürdü.

Polisin yaptığı aramada çok sayıda çürümüş kedi ve köpek ölüsü bulunması üzerine konutun sahibi HA, polis tarafından gözaltına alındı.

Psikiyatrist raporuna göre akıl sağlığı yerinde olduğu belirlenen zanlı adliyeye sevk edildi. Zanlı, nöbetçi hakim tarafından 3 hafta içinde gözlemlenmek üzere Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edildi.

Hayvanların ölüm sebebinin tespiti için bilirkişi olarak bir veteriner görevlendirildi.

Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bahçesi ve içi atıklarla dolu olan evde temizlik çalışması başlattı. Belediye çalışanları, konuttan yayılan kötü koku nedeniyle çalışmakta zorlandı.

“Evin içindeki görüntüler yüreklerimizi dağladı”

Marmaris Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Hasret Onur, yaptığı açıklamada, bir evin balkonunda çuvallarda bekletilen çok sayıda ölü hayvan olduğu ihbarı üzerine söz konusu adrese gittiklerini söyledi.

Onur, tutuklunun hayvanlara eziyet etmekten yargılanmasını umduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Gördüklerimiz maalesef hiçbir vicdan sahibi insanın kabul edebileceği şartlar değildi. Evin içindeki görüntüler içimizi acıttı. Tam bir çöplük, hayvanlar dar alanlara kapatılmış, yemek yemeye, içmeye, yaşamaya mecbur bırakılıyor. Bu saate kadar tüm hayvanları o ortamdan uzaklaştırmak için çok uğraştılar.Emeği geçen tüm ekiplere minnettarız.Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”

Onur, bundan sonraki süreçte hasta hayvanların tedavi edileceğini, sağlıklı olanların ise kısırlaştırılarak kısır olmadıkları takdirde sahiplendirileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu