Haber

Deprem bölgesinde elektrik ve doğalgaz faturaları silinecek

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler geniş bir coğrafyada hissedildi.

Depremlerin ardından 50 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti.

Binlerce vatandaşın konutu ve iş yeri kullanılamaz hale geldi.

Bu bağlamda devlet, vatandaşın mağdur olmaması için tüm imkanlarını seferber etmiştir.

Bunlardan biri de depremlerden etkilenen 11 ilde konutları ve işyerleri yıkılan, ağır ve orta hasarlı, acilen yıkılacak elektrik ve doğalgaz abonelerinin ödenmeyen tüketim bedellerinin silinmesi oldu.

Resmi Gazete’de yayımlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Olağanüstü Hal Kapsamında Enerji Tüketim Maliyetlerinin İptaline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Elektrik ve doğalgaz borçları silinecek

Buna göre, konut ve işyerleri yıkılan, acilen yıkılacak, ağır veya orta hasarlı elektrik ve doğal gaz abonelerinin, inanılmaz hal kapsamında afet bölgesi sayılan yerlerde tahakkuk etmiş ancak tahsil edilemeyen elektrik ve doğal gaz tüketimleri açıklanacak. son okuma tarihinden 6 Şubat 2023 tarihine kadar geçen süreye ait tüketim tutarları ile bu abonelerin varsa ödenmemiş faturaları ve bunların aksesuarları, devir öncesi devirden kalan tüketim bedelleri, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirilmesi

Kanuna aykırı olarak yapılan elektrik ve doğal gaz tüketimi, kamu tüzel kişiliğine sahip aboneler ve genel aydınlatma aboneleri tebligat kapsamı dışında tutulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu