Ekonomi

ABD ve Çin Mali Çalışma Grubu’nun 3’üncü toplantısı yapıldı

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 18-19 Ocak’ta gerçekleştirilen toplantının Mali Çalışma Grubu’nun 2024 yılındaki ilk toplantısı olduğu ve ilk kez Çin’de düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, iki gün süren toplantıya ABD Hazine Bakanlığı ve Çin Merkez Bankası’nın yanı sıra ilgili kurumların üst düzey yetkililerinin de katıldığı kaydedildi.

Açıklamada, toplantıların, Küresel Sistemik Değerli Bankalar için iklim stres testi ve ilgili analiz planlama çerçevelerine ilişkin geçen yıl Aralık ve Ocak aylarında iki taraf arasında gerçekleştirilen teknik görüş alışverişlerinin gözden geçirilmesiyle başladığı ve toplantı oturumlarının devam ettiği belirtildi. finansal istikrar ve sermaye piyasası sorunlarının yer aldığı, uluslararası finans kurumları, sürdürülebilir finans, sınır ötesi ödemeler ve veriler, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörün finansmanıyla mücadele konularında görüşmelerin yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, ABD’li yetkililerin görüşmelerde fikir ayrılığı yaşanan alanları net bir şekilde dile getirdiği ve her iki tarafın düzenli olarak görüşmeye devam etme konusunda mutabakata varmasıyla görüşmelerin sona erdiği belirtildi.

Açıklamada, ABD Hazine Bakanlığı heyetinin Pekin’de Çin Başbakan Yardımcısı Hı Lifing ile de görüştüğü, görüşmede iki taraf arasındaki temas ve işbirliğinin derinleştirilmeye devam edilmesinin öneminin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca heyetin ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın uygun bir zamanda Çin’i tekrar ziyaret etmesini istediği belirtildi.

ABD ile Çin arasındaki mali ve ekonomik çalışma kümeleri, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın geçen yılın temmuz ayında Pekin’e yaptığı ziyaretin ardından Eylül 2023’te kuruldu.

hamamozu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu